Pokud jste absolvovali moje online kurzy programování, možná si kladete otázku, jak vaši webovou stránku, kterou jste si se mnou v kurzech vytvořili, zveřejnit na internetu. V kurzech se tímto tématem nezabývám, neboť moje kurzy jsou zaměřené na programování a tomu také věnuji plný čas kurzů. Pojďme si to proto ukázat v dnešním článku.
V tomto článku se dozvíte:
- Co je to webhosting a k čemu slouží
- Co je internetová doména
- Jak si webhosting a doménu objednat a kolik to stojí
- Jak na webhosting nahrát vaše webové stránky
Co potřebujeme, abychom vaše stránky umístili na internet
1. Webhosting
Po absolvování mých kurzů máte ve vašem počítači vytvořených několik souborů – .html, .css, .js a pár dalších. V kurzech jsme tyto soubory otevírali ve webovém prohlížeči Google Chrome, který nám je zobrazoval jako webové stránky.
Aby si vaše soubory mohl v Google Chromu prohlédnout kdokoliv na internetu, budeme je muset z vašeho počítače nahrát někam, kam mají přístup všichni uživatelé připojení k internetu. Takovému místu se zjednodušeně řečeno říká webhosting.
2. Doména
Když už teď máme soubory vaší webové stránky kam nahrát, budeme pro ně potřebovat ještě nějaké jméno. Nějakou adresu (URL), kterou když někdo zadá do Google Chromu, otevřou se mu vaše stránky. Takové adrese se zjednodušeně řečeno říká doména.
Adresa vaší webové stránky může být třeba www.mojewebovastranka.cz. Důležité je, aby taková adresa byla ještě volná – nesmí ji pro své webové stránky už používat někdo jiný. Například si nemůžete zaregistrovat adresu kurzy-programovani.cz, protože tu už vlastním já. :)
Jak najít volnou doménu a objednat webhosting
Protože webhosting je místo, které vám někdo vyhradí a poskytne vám je pro vaše webové stránky, budete za takové místo muset platit, a to poskytovateli webhostingu. Těch je spousta a liší se jak cenou, tak i kvalitou služeb – stabilita dostupnosti vašeho webu, zákaznická podpora apod. Webhosting zdarma vám nedoporučuji.
Já už mnoho let využívám pro všechny své weby služeb www.blueboard.cz. Mají přehledný web, stabilní služby, dělají zálohy apod. Samozřejmě si můžete vybrat jiného poskytovatele, ale abych dále v článku mohl být více konkrétní, budu postup vysvětlovat právě na zmíněném Blueboardu.
Co se týče ceny webhostingu a domény, v době zveřejnění tohoto článku stojí hosting na 1 rok 1440 Kč a doména s koncovkou .cz 199 Kč / rok.
Objednávka
Webhosting i doménu objednáte jednoduše v rámci jedné objednávky. Na stránkách Blueboard klikněte na Objednat hosting nebo doménu, zvolte Nový webhosting a pokračujte objednávkou dále. V dalším kroku si zvolíte název vaší domény a Blueboard za vás ověří, že je volná. Celý proces je velice přehledný a intuitivní, takže věřím, že ho zvládnete. Končit budete vytvořením uživatelského účtu a platbou.
Zveřejnění vašich webových stránek
Jakmile si objednáte webhosting a doménu, na e-mail vám přijde přístup do administrace Blueboard. Bude chvíli trvat, než bude registrace vaší domény plně dokončena, ale Blueboard vás o tom bude informovat. Do administrace vaším jménem a heslem se každopádně můžete přihlásit už nyní.
Teď už nám chybí pouze nahrát na webhosting soubory vaší webové stránky.
Nahrání souborů
Webhosting je vlastně pevný disk, podobně jako ve vašem počítači, jen leží v počítači někde mimo váš domov a je vystavený do internetu. K webhostingu se tedy potřebujete vzdáleně připojit. K tomu slouží FTP (File Transfer Protocol), které také hledejte v administraci Blueboard.
Nejprve v části Moje domény klikněte na vaši doménu. Poté v levém menu přejděte na FTP účty. Zde vidíte vaše přihlašovací jméno a můžete zde změnit heslo pro přístup k FTP. Poté pro jednoduchost využijte webové rozhraní a klikněte na Otevřít WebFTP klienta a zadejte přihlašovací údaje.
Nyní jste připojeni k vašemu webhostingu a uvidíte tam složku s názvem vaší domény a v ní složku www. Do té nahrajte soubory vaší webové stránky, například soubor index.html.
A to je vše. :) Když si nyní zadáte do přehlížeče adresu vašeho webu, např. www.mojewebovastranka.cz, Google Chrome vám zobrazí právě nahraný soubor index.html.
Pokud byste se zveřejněním webových stránek měli nějaké potíže, můžete se samozřejmě obrátit nejen na mě, ale využít můžete také nápovědu Blueboard. Je opět přehledná a určitě vám odpoví na spoustu vašich otázek.